Pies i kot w jednym legowisku – czy to możliwe?

Niektóre zdjęcia znalezione np. w internecie wydają się niewiarygodne. Przykładem jest fotografia psa i kota korzystającego z tego samego legowiska, ba, zwierzęta są przytulone do siebie jak najlepsi przyjaciele. Ten uroczy efekt zdaje się mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością, bo stosunki wzajemne psa z kotem są kojarzone zupełnie inaczej. Czy to prawda? Okazuje się, że domowi pupile jak najbardziej potrafią tak się dogadać, by wspólnie spać i nie tylko.

Od pierwszego wejrzenia?

Niektóre zwierzęta zaczynają pałać do siebie sympatią od razu, inne nigdy się nie polubią. Można próbować połączyć psa i kota w jednym domu, ale nie ma reguły, czy przyjaźń pojawi się od razu i czy w ogóle. Zdarzają się takie psy i takie koty, które prezentują pozytywną postawę do innych zwierząt i przeważnie bez problemu dopasowują się do drugiego (albo i kolejnego) nowego zwierzęcia. Inne z miejsca wpadają w konflikt, dlatego też rozsądnie jest nie rzucać pupili na głęboką wodę, ale pozwolić im poznać się stopniowo, stosując metodę socjalizacji z izolacją. Nie należy spodziewać się natychmiastowych efektów, jeśli po pierwszych próbach kontaktu widać, że zwierzęta podchodzą do siebie ostrożnie (lub gorzej). Niezbędne jest nabranie zaufania i może dopiero wtedy uda się zauważyć, że domowi pupile wspólnie jedzą, bawią się lub śpią. Warto być blisko, zwłaszcza na początku, by właściwie zareagować w razie ewentualnego konfliktu. Główne zagrożenie stanowi pies, ale i koty mogą spowodować poważne obrażenia u psa dzięki ostrym pazurom. Każde starcie, nawet jeśli zakończy się na wokalizacji, jest dla zwierząt stresujące i może znacząco odwlec uzyskanie pełnej socjalizacji.

Jak to bywa w praktyce

Nie ma reguł co do zachowania zwierząt domowych, ale z większości sytuacji pies okazuje się bardziej tolerancyjny i wpuszcza kota na swoje posłanie. Jeśli nie jest to dla niego komfortowe, ustępuje kotu i idzie szukać innego miejsca. Koty również bywają ugodowe, ale lubią mieć coś wyłącznie swojego, kiedy znudzi im się towarzystwo i hałas. Zwierzęta, które się lubią, będą spędzać czas blisko siebie. Gdy poczują się zmęczone, bardzo możliwe, że zasną nie oddalając się. Kilka takich przypadków może przekształcić się w przyzwyczajenie. Bardzo zżytego psa i kota można wyposażyć w większe legowisko, bo zwykłe, średnich rozmiarów najprawdopodobniej okaże się niewygodne. Dobrze sprawdzają się też wszelkie piętrowe lub wielokomorowe konstrukcje. Zwierzęta mogą wykorzystać wspólną przestrzeń, a w razie chęci odsunąć się, zejść wyżej lub niżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *