Przyzwyczajanie nowego psa do legowiska

Jeśli pies mieszkający w domu ma korzystać ze specjalnie wyznaczonego mebla bądź własnego legowiska, należy go tego nauczyć. Rzadko zdarza się, że zwierzak od razu wybiera właściwe miejsce mimo tego, że zdaje się ono być w pełni przystosowane do jego potrzeb. Właściciel powinien wykazać się dużą dozą cierpliwości i żelazną konsekwencją, o ile chce szybko uzyskać zadowalające efekty i utrzymać je.

Dlaczego reguły są tak ważne?

Pies traktuje swojego człowieka jako członka stada, w niektórych sytuacjach może próbować go sobie podporządkować lub traktuje jak równego sobie. Reguły ustalane przez człowieka pozwalają nie tylko zapobiec takim problemom, jak też zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Wszystkie wprowadzane zasady powinny być konsekwentnie przestrzegane. Żeby uzyskać lepsze efekty, szczególnie na początku warto posługiwać się opracowanym przez siebie systemem karania i nagradzania (ważne – nie stosuje się rękoczynów ani krzyku). Podczas nauki zachowuje się spokojny ton głosu, używa krótkich komend zrozumiałych dla psa, jak również odpowiednio reaguje na właściwe lub niewłaściwe wykonanie zadania. Jeśli chodzi o naukę wprowadzającą legowisko, to powinno wystarczyć. Nie należy bez potrzeby korzystać z dodatkowych metod, które są nierzadko zalecane w różnych poradnikach, na przykład pryskać na psa wodą lub wylewać perfumy na miejsca, w których pies nie powinien spać. Dalszy sposób postępowania zależy od psa – niektóre zwierzęta są już dobrze zsocjalizowane, inne będą lękliwe i w pewien sposób dzikie, przerażone kontaktem z człowiekiem. Szczególnie trudno mają domy tymczasowe, przyjmujące psy z zewnątrz, z ulicy, ze złych warunków itd.

Kilka porad co do legowiska

Jeśli to możliwe, warto umieścić legowisko tam, gdzie pies lubi odpoczywać lub często przesiaduje, czuje się bezpiecznie lub ucieka tam, by ukryć się przed różnymi czynnikami. Jeśli nie, powinno to być miejsce dość podobne, żeby od początku pozytywnie się kojarzyło. Wprowadzenie psa do domu, w którym już gdzieś jest naszykowane legowisko, pomija ten etap, ale również można spotkać się z sytuacją, że pies będzie samodzielnie przenosił/przesuwał posłanie. Jest to lepsze, niż całkowite jego ignorowanie i odpoczynek np. na łóżku czy fotelu. Kolor legowiska powinien być dobrze widoczny dla psa, na przykład niebieski lub żółty. Posłanie nie powinno znajdować się na środku pokoju ani w pomieszczeniu, które jest przejściowe, używane przez dzieci lub stanowi centrum życia rodzinnego. Jeśli pies lubi być wśród ludzi i źle znosi samotność, można pomyśleć o dodatkowym legowisku również tam, gdzie najczęściej przesiaduje się lub odpoczywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *